• photo ۲۰۱۸-۰۳-۲۶ ۲۱-۵۵-۲۳
  • photo ۲۰۱۸-۰۳-۲۶ ۲۱-۵۴-۲۴
پرینت

گزارش صعود قله تفتان 95

001

تفتان در میان شش کوه آتشفشانی ایران، فعال ترین آن ها گزارش شده است که از سه دهانه ی آن، همانند دماوند، گازهای گوگرد به نسبت با حجم گسترده تری منتشر می شود. تفتان در زبان پارسی به معنای مکان گرما است.

این قله با ارتفاع 4050 متر از سطح آب های آزاد، سیزدهمین قله مرتفع ایران به شمار می آید و جزو قلل منفرد کشورمان شناخته می شود.

تفتان دارای دو شاخک است، یکی در شمال که ارتفاع بیشتری دارد و نام اش «زیارت» است و قله اصلی به حساب می آید و دیگری شاخک جنوبی که قله ای به نسبت کوتاه‌تر است و ماده کوه نامیده می شود.

صعود به تفتان معمولا از یال غربی که ارتفاع 3228 متری آن به پناهگاه صُبح مجهز است، صورت می گیرد. این مسیر کاملا پاکوب شده است. مسیر دیگری برای صعود وجود دارد که از کف دره می گذرد که در این ناحیه سنگ های ریزشی بیشتری مشاهده می شود. مسیر دوم در پناهگاه صبح با مسیر اول، یکی می شود.

گیاه خاص منطقه شامل بادام تلخ کوهی، پونه، درمنه، آویشن، گلک و گرمونه است که تقریبا تمام ارتفاعات را پوشانده است.

حیوانات کمی در طول مسیر صعود دیده می شود، اما طبق گزارش ها منطقه تفتان زیستگاه روباه، شغال، گرگ و کبک است.

در مسیر صعود چشمه های آب معدنی آغشته به گوگرد وجود دارد که بیشتر مورد استفاده محلی ها در پایان کوهنوردی است. در دسترس ترین این چشمه ها، دره منتهی به پناهگاه صبح است. در طول مسیر نیز رود باریکی که سنگ های آن آغشته به گوگرد شده است، دیده می شود.

احجام سنگی شکل گرفته براساس فوران آتشفشان جوان، از جمله پدیده های قابل توجه در مسیر صعود به تفتان است.

مسیر دسترسی به تفتان: از زاهدان به سمت خاش، حدود کیلومتر ۱۳۰،جاده آسفالته فرعی به روستاهای تمندان و کوشه منتهی می شود. ورودی این مسیر مجهز به تابلو است. این ناحیه که به نسبت زاهدان، از آب و هوای مطبوع تری بهره مند است، پوشیده شده از باغ ها، مزارع و روستاهای کوچک. در مسیر می توان تابلوی هلال احمر را نیز مشاهده کرد. البته تجهیزات خاصی مستقر نشده است.

این جاده به اردوگاه "دره گل" وابسته به آموزش و پروش، منتهی می شود. بیشتر گروه های کوهنوردی با هماهنگی قبلی می توانند این ارودگاه را برای شب مانی انتخاب کنند.

گزارش صعود گروه «سلام همنورد» به قله تفتان که در آستانه میلاد حضرت علی (ع) برای بزرگداشت مقام پدر و اجرای مراسم یادبود مدافعان حَرم انجام شد، به این شرح است؛

ساعت 11:30 دقیقه روز سه شنبه 31 فروردین ماه، اعضای گروه «سلام همنورد» که شامل هفت خانم و 16 آقا می شد، در پایانه راه آهن تهران حضور یافتند تا با قطار به سمت زاهدان حرکت کنند. گروه ساعت 10:30 دقیقه روز چهارشنبه، اول اردیبهشت ماه به شهر زاهدان رسید. با هماهنگی سرپرست گروه، آقای مجید دلنوا، دهکده سبز ورزشی زاهدان برای استراحتی کوتاه هماهنگ شده بود.

پس از توقف چهار ساعته در این دهکده برای استراحت و خرید آب و مواد غذایی مورد نیاز و همچنین ارائه توضیحاتی مختصر از سوی «علی پایان»، عضو هیات کوهنوردی سیستان و بلوچستان درباره مسیر صعود و شرایط جوی منطقه، اعضای گروه توسط اتوبوسی که هماهنگ شده بود به سمت اردوگاه دره گل از توابع شهرستان خاش، عزیمت کرد.

در این مسیر، اتوبوس دو مرتبه توسط پلیس گشت جاده ای کنترل شد. همچنین توقف 10 دقیقه ای برای باقی مانده خریدها، در حاشیه روستای «کهنوک» که یکی از تفرجگاه های زاهدان و خاش به شمار می آید و با باغ های زردآلو، شلیل و هلو، پوشیده شده، صورت گرفت.

ساعت 18:10 دقیقه اتوبوس به محل اردوگاه دره گل رسید. با هماهنگی قبلی سرپرست گروه، این مکان با توجه به امکاناتی که به نسبت پناهگاه صبح داشت، برای شب مانی درنظر گرفته شده بود. اردوگاه به نوعی تفرجگاه محلی به شمار می آید که در ارتفاع 2523 متری واقع شده و به امکاناتی چون اتاق هایی با تخت، سالن غذاخوری، آشپزخانه و سرویس بهداشتی مجهز است که البته هر دو سرویس بهداشتی این اردوگاه مشکل روشنایی داشت، اما به طور کلی این محل از لحاظ امنیتی قابل اعتماد بود. همچین آب مورد استفاده در این محل از چشمه های اطراف تامین می شد که از سنگریزه های داخل آن کاملا مشخص بود.

همان شب (چهارشنبه اول اردیبهشت ماه) جلسه ای به منظور معرفی و آشنایی اعضای گروه، برگزار شد و آقای مجید دلنوا ـ سرپرست گروه ـ توضیحاتی درباره برنامه صعود ارائه کرد.

ساعت 4 بیدارباش گروه اعلام شد که پس از خواندن نماز صبح و جانمایی کوله های بزرگتر در اتوبوس، حرکت به سمت قله در ساعت 5 صبح روز پنجشبنه، دوم اردبیهشت ماه آغاز شد. آقای مجید دلنوا، سرقدم و آقای علیزاده عقب دار، گروه بودند.

مسیر صعود کاملا پاکوب بود. بخشی از مسیر از دره (تنگه گلو) گذر می کرد که در بخش هایی نیاز به دست به سنگ شدن داشت. تمام مسیر صعود توسط گروهای کوهنوردی، عموما محلی، دیوارنویسی شده که طبیعت را مخدوش و نازیبا کرده است.

تفتان نیز هماهنند تمام کوه های ایران که صعود از آن مرسوم است، به زباله آلوده شده است که تعدادی از اعضای گروه از همان ابتدا سعی در پاک سازی مسیر در حد توان خود داشتند. زباله های جمع آوری شده حتی هنگام برگشت تا اردوگاه دره گل، جایی که از انتقال آن ها اطمینان وجود داشت، حمل شد. انگیزه این اقدام فرای پاکسازی، فرهنگ سازی در میان کوهنوردان بود.

پس از حدود دو ساعت کوهپیمایی، با توجه به جهت باد که پیش بینی می شد در روز صعود، وزش تندی داشته باشد، اما خوشبختانه اینطور نشد، بوی گوگرد متصاعدشده از تفتان، کاملا قابل استشمام بود.

ساعت 8:30 دقیقه گروه به پناهگاه «صُبَح» رسید که تعدادی کوهنورد محلی نیز در آن حضور داشتند. قرار بود صبحانه در همین محل صرف شود.

پناهگاه جدیدی در کنار ساختمان قدیمی ساخته شده که هنوز قابل استفاده نیست. پناهگاه جدید 5 طبقه است و مدت زیادی می شود که کار آن شروع شده اما به نتیجه نرسیده است. آب مورد نیاز پناهگاه از چشمه پایین دستی که با لوله از رودخانه منحرف شده، تامین می شود. سرویس بهداشتی آن نیز به آب دسترسی ندارد. زباله های زیادی نیز که بخشی از آن را نخاله های ساختمان جدید تشکیل می دهد، اطراف پناهگاه را فرا گرفته و منظره نازیبایی را پدید آورده است.

برخی گروه های کوهنوردی این پناهگاه را برای شب مانی انتخاب می کنند. نگهبانان پناهگاه نیز از کوهنوردان به گرمی استقبال می کنند. به همنوردان عزیز پیشنهاد می شود در صورت استفاده از تجهیزات این پناهگاه، نگهبانان سختکوش آن را از موهبت خود بی نصیب نگذارند.

ساعت 9:20 دقیقه حرکت از پناهگاه به سمت قله آغاز می شود. مسیر همچنان پاکوب است، اما شیب در بعضی نقاط درجه بیشتری دارد. بنابراین پیمایش به آهستگی و با احتیاط بیشتری صورت می گیرد.

تا قله، گروه دو مرتبه برای استراحت و تجدید قوا، متوقف شد. در طول مسیر نیز بازار احوالپرسی با همنوردانی از استان کرمان و شهرستان رفسنجان داغ بود.

ساعت 12:20 دقیقه گروه «سلام همنورد» موفق می شود تفتان را صعود کند.

میزان درجه باد در لحظه صعود چندان تند نیست، جهت باد رو به شرق است به همین دلیل گازهای گوگرد در یک مسیر هدایت می شود و پراکنده نیست. بنابراین گروه زمان بیشتری را روی قله صرف می کند.

اعضای گروه سلام همنورد با به احتزاز درآوردن پرچم مدافعان حرم و گرفتن عکس یادگاری در کناریکدیگر، یاد مردانی را که با به خطر انداختن جان خود به دفاع از قله های عشق، ایثار و شهادت پرداخته اند، گرامی داشتند.

بازگشت از قله پس از یک ساعت توقف صورت گرفت. گروه در ساعت 15:09 به پناهگاه صبح بازگشت که نهار در همین محل صرف شد. توقف در این پناهگاه حدود یک ساعت و 20 دقیقه طول کشید. در پایان استراحت عکس یادگاری در کنار پناهگاه با تصویر مدافعان حرم گرفته شد.

تمام اعضای گروه در ساعت 20 به اردوگاه دره گل رسیدند. بازگشت از مسیر دیگری که کف دره بود، صورت گرفت، برای همین زمان طولانی تری صرف شد. بعد از اقامه مغرب و اعشاء اعضای گروه با اتوبوس به سمت زاهدان حرکت کرد. اقامت شبانه در دهکده ورزشی این شهر صورت گرفت.

در نزدیکی اردوگاه دره گل روستایی وجود دارد که ساکنان حداقلی آن وضع معیشت خوبی ندارند و کودکان آن ها بشتر از طریق فروش چای کوهی (کاکوتی) به کوهنوردان، کسب درآمد می کنند. پیشنهاد می شود خیر همنوردان گرامی که بخشندگی را از طبیعت آموخته اند شامل حال مردمان این خطه شود.

بازگشت به تهران با قطار ساعت 15 روز جمعه سوم اردیبهشت ماه از زاهدان بود که اعضای گروه صبح خود را صرف گشت در شهر و همچنین بازار زاهدان کردند.

GPS، مسافت طی شده در یک مسیر را 7.88 کیلومتر، ارتفاع آغاز حرکت را 2523 متر و ارتفاع قله را 3895 متر ثبت کرده است.

برنامه تفتان سوای صعود به یکی از قلل مرتفع در ایران که قله بالای چهار هزار متر شناخته می شود، کاملا فرهنگی بوده است.

پایان

نگارش گزارش: سرکار خانم حسنلو

 

بازتاب این برنامه در برخی سایت ها:

خبرگزاری ایسنا: به یاد مردان مدافع حرم انجام شد؛ صعود به قله آتشفشانی تفتان

سایت فدراسیون کوهنوردی: همایش فرهنگی ورزشی صعود قله تفتان یابود و گرامیداشت مدافعان حرم

سایت جوان آنلاین: تصاویر صعود به قله تفتان

بازنشر این خبر از سه منبع بالا در تعداد زیادی از سایت های خبری و غیره انجام گرفت.

گزارش تصویری

01

کانتر کنترل بلیط قطار در تهران

05

ایستگاه راه آهن زاهدان

03

حضور در هیئت کوهنوردی زاهدان

04

حرکت به سمت خاش با اتوبوس

06

اردوگاه دره گل

017

شست خدا ( پیر بیبک )

07

جلسه قبل از صعود در خوابگاه اردوگاه دره گل

08

اقامه نماز جماعت بعد از جلسه

09

قرار دادن وسایل اضافه داخل اتوبوس صبح صعود

010

آغاز صعود

011

012

013

ادامه مسیر داخل دره

014

016

بدون شرح

018

ادامه مسیر بعد از پناهگاه صبح

019

خوش و بش با کوهنوردان بومی

020

مسیر انتهای قله با نمای از نره کوه

021

صعود همنوردان به قله تفتان

taftan-gholleh

عکس روی قله گروه به یاد و بزرگداشت مردان مدافع حرم

022

مسیر برگشت به پناهگاه صبح

023

عکس یادگاری در پناهگاه صبح در مسیر برگشت

024

غروب آفتاب در انتهای مسیر

025

گرفتن عکس یادگاری در انتهای سفر با بنر یادبود مردان مدافع حرم

 

نظرات   

 
0 #6 نیکو محمدیاری در تاریخ: یکشنبه 21 آبان 1396 ، ساعت 11:08 ق ظ
سلام و درود به تمام کوه دوستان عزیز
گزارش بسیار عالی بود و در صورت یادداشت تلفن های تماس از هیئت کوهنوردی زاهدان و اردوگاه های استفاده شده کمبودی درآن محسوس نخواهد بود.
همیشه پیروز و برفرازباشید.
نقل قول
 
 
+1 #5 مرتضی زارعی نژاد در تاریخ: یکشنبه 13 فروردين 1396 ، ساعت 04:01 ب ظ
باسلام واحترام وادب فراوان، خدا قوت، گزارشتان که با عکسهای گذاشته شده همخوانی داشت، عالی بود جای یک اما و اگر هم نداشت ، کوچکترین سئوال و ابهام برای استفاده از گزارش وجود نداره و همه گروههای کوهنوردی میتوانند برای صعود به قله تفتان از این گزارش برنامه استفاده نمایند،،، آرزوی صعود به قله تفتان که از صعود های گروهی است را دارم امید وارم دوباره به تفتان صعود کنید و افتخار همنوردی با گروه منسجم و مرتب شمارا داشته باشم...بنده تهرانی هستم و ساکن تبریزم تلفن بنده ۰۹۱۴۷۷۹۹۵۰۷ می باشد برای یکایک اعضای گروه شادکامی وسرفرازی همراه با سلامتی آرزومندم،،، درپناه خداوند منان موفق وپیروز باشید... مرتضی زارعی نژاد
نقل قول
 
 
+4 #4 رضا در تاریخ: چهارشنب 05 خرداد 1395 ، ساعت 04:03 ب ظ
سلام به همنوردان قدیمی و عرض خسته نباشید
بعد از مدتی طولانی توفیق سر زدن به سایت همنوردان قدیمی رو پیدا کردم به امید تعالی بیشتر گروه سلام همنورد و دیدن دوباره همنوردان
نقل قول
 
 
+5 #3 دلنوا در تاریخ: چهارشنب 15 ارديبهشت 1395 ، ساعت 10:02 ب ظ
با عرض خداقوت خدمت همنوردان همراه در این برنامه.
و تشکر ویژه از خانم حسنلو بابت نگارش حرفه ای این گزارش
تشکر از همه دوستان که حضورشان باعث دلچسب شدن این صعود شد.
نقل قول
 
 
+7 #2 سـید در تاریخ: چهارشنب 15 ارديبهشت 1395 ، ساعت 01:02 ب ظ
جا داره اینجا تشکر بشه :
از گزارش بسیار خوب خانم حسنلو که با تجربه خوبی که دارند متن مفیدی برای تفتان ثبت کردند.
از عکاسان و خبرنگاران همراه که لحظه های خوبی که در کنار هم بودیم را ثبت و منتشر کردند.
از دوستان هیئت کوهنوردی زاهدان که با امکانات خوبشان صمیمانه مهمان نوازی کردند.
از بلوچ هایی که در پناهگاه صبح در کنار کوهنودان سراسر ایران هستند.
از محمد که پرچم مدافعان را در قله بالا نگه داشت.
از محمد رضا که بعدا در تیتراژ پایان فیلمش مینویسه با تشکر از بچه های گروه.
از آقای علیزاده که با عقب داری، عقب داری را از عقب داری رهانید.
از ابر و باد و مه و خورشید و فلک و گوگرد که ما را اذیت نکرد.
از گروه کرمانی که با نثار کیسه های قاووت به گروهمان قوت ویژه ای بخشیدند.
از بزرگ ترها و قدیمی هایی که صفا بخش برنامه ها هستند.
از دوستانی که بر رونق چهارراه رسولی افزودند.
از قطاری که در آن نفهمیدیم چطور دو شبانه روز با هم خوش زیستیم.
از پای شکسته حمید که باعث شد من به جای او در برنامه شرکت کنم.
از پای خودم که به هر سختی هوای همدیگه را داشتیم.
از پایه ای که همنورد تفتان بود.
از سرپرست برنامه که مرا همراه این برنامه کرد.
از همه همنوردان که در حاشیه بنر دلنوشته زدند و آرمان این قله را امضا کردند.
از خدا که شکر از آن اوست و همیشه شاکرش هستیم.
8)
نقل قول
 
 
+6 #1 داود فراهانی در تاریخ: چهارشنب 15 ارديبهشت 1395 ، ساعت 12:02 ب ظ
با تشکر از گزارش خوب شما
نقل قول
 

ارسال نظر

لطفا موازین شرعی و عرفی را در گذاشتن نظراتتان رعایت فرمایید.


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

علاقمندان ساکن تهران برای اطلاع از برنامه های گروه سلام همنورد در تهران می توانند با ارسال نام و نام خانوادگی خود به سامانه پیامکی به شماره ۱۰۰۰۳۳۵۱۶۶۲۷۴۶در لیست اطلاع رسانی گروه اضافه شوند

کلیه حقوق این سایت به گروه سلام همنورد متعلق است| Copyright © 1392 salamhamnavard.com

 

سایت رسمی گروه سلام همنورد