پرینت

صعود قله پرسون 1395

Posted in گزارشات

به نام او

كه كوه‌ها را همچون ابر، متحرك ساخت هرچند آدمي آن‌ها را ثابت پندارد

1

 

گزارش برنامه صعود به قله پرسون

پرسون، قله‌اي از قلل رشته‌كوه البرز مياني با 3100 متر ارتفاع2 از سطح آب‌هاي آزاد واقع در استان تهران و شهرستان شميرانات، مشرف بر دشتي نه چندان وسيع موسوم به دشت هويج است كه براي صعود به آن مي‌بايست از بزرگراه ارتش و يا شهيد بابائي خود را به جاده لشگرك و از آنجا به لواسان كوچك و روستاي افجه رسانيد، سپس با عبور از كوچه باغ‌هاي زيباي اين روستا به پاي كار با ارتفاع 2130 متر رسيد.

بزودی این سایت با سایت salamhamnavard.com ادقام می گردد، برای دیدن ادامه گزارش روی این مطلب کلیک نمائید

در جوار پرسون قلل ديگري همچون ساكا، قلعه‌كوه، آتشكوه، ريزان و ... قرار دارند.

وجه تسميه:

پَرسون در لغت به معناي هاله‌اي است كه پيرامون شئي خاص قرار گيرد، همچون هاله نور كه اطراف ماه در شب تار ديده مي‌شود و مترادف آن بَرهون، پَرهون، هاله و خَرمَنِ ماه، است و محتمل آن است كه چون برف بر فراز اين قله نشيند از پايين‌دست همچون هاله‌اي كه قله را در بر گرفته به نظر ‌آيد، هرچند كه اين حالت براي هر قله ديگري هم ممكن است، ليكن تنها اين كوه را پرسون گفته‌اند و شايد بهتر باشد بگوييم وجه تسميه اين قله همچون معنايش در هاله‌اي از ابهام است.

 

همنورداني كه در اين برنامه شركت داشتند:

خانم‌ها: فاطمه سيّد برزگر، مينا سليماني، مرضيه حيدري، فاطمه قديري، سيما بهرامي، صراف، زارعي

و آقايان: مظفر كشاورز، هادي ده‌دست، حميدرضا احمدي، سيّد حميد ميرهندي، حسين مهدي‌پور، محراب پاك‌نيت، رضا حيدري، محمّدرضا حيدري، وحيد محمّدي، سجّاد براتي

و اما گزارش برنامه:

سحرگاه جمعه 14 آبان 1395 بود كه طبق قرار قبلي عده‌اي از دوستان در ميدان فردوسي، گرد هم آمده و سوار بر ميني‌بوس، به سمت لواسانات راهي شدند. در ميانه‌هاي راه تا ساعت3 6:40َ كه به گردنه قوچك رسيديم، اعضاي ديگر هم ملحق شده و نهايتا ساعت 7:00َ به افجه رسيديم.

از كوچه‌‌هاي روستاي افجه عبور مي‌كرديم و يكي دو گروه كوهنوردي كه مسير را پياده مي‌‌پيمودند پشت سر گذاشتيم. ساعت 7:05َ بود كه پاي كار رسيديم. دو نفر از همنوردان نيز آنجا به ما ملحق شدند.

هوا بس ناجوانمردانه كه نه، اما تا حد زيادي سرد بود و برخي از دوستان از همان ابتدا لباس‌ بيشتري به تن كرده و آماده صعود شديم دقايقي هم طول كشيد تا توضيحاتي از سوي سرپرست برنامه ارائه شد و ساعت 7:20َ حركت خود را شروع كرديم.

هنوز راه زيادي را نپيموده بوديم كه متوجه شديم بنر گروه، كنار ماشين جا مانده لذا وحيد و محراب از ما جدا شده و به پاي كار بازگشتند و ما همچنان پاكوب را گرفته و مي‌رفتيم.

به رسم اخلاق، از يك گروه كوهنوردي، خداقوت گويان سبقت مي‌گرفتيم، كه آن‌ها گروه ما را شناخته و دليل آن را حجاب تمام بانوان ما عنوان كردند و اين اتفاق كه خود من براي دومين بار در چند ماه گذشته، شاهد آن بودم نشان‌دهنده آن است كه نحوه برخورد و پوشش كامل همه همنوردان ما همچون برندي براي گروه ما در ميان كوهنوردان شناخته شده است و اميدواريم كه همواره اين ويژگي‌هاي مثبتمان را حفظ كنيم.

ساعت 8:00َ پس از عبور از كوچه باغي بلند و مستقيم، در كنار درختان بيد و جوي آب استراحت كرديم.

برگ‌هاي‌ رنگارنگ درختان، طبيعت شگرف پائيزي و تماشاي نقاشي فوق‌العاده زيباي خداوند، روح و جان ما را تلطيف مي‌نمود و تني چند از دوستان كه ذوقشان گل كرده بود، در كنار جوي آب بنشسته و گذر عمر را مي‌نگريستند.

 

عكس‌هايي گرفتيم و به راه افتاديم و به دليل تحرك، ديگر سردمان نبود.

پاكوب، عريض بود به طوري كه تعدادي ماشين‌ دنده كمك‌دار از همين پاكوب براي رسيدن به دشت هويج عبور مي‌كردند. ساعت 8:40َ به دشت هويج رسيديم.

دشت هویج، گياه‌چال يا گُرچالدشتی نه چندان وسیع در ارتفاع ۲۴۰۰ متری و دارای یک چشمه آب آشامیدنی است.

وجه تسميه:

گُرچال از ترکیب دو نامگُر + چالگرفته شده، گُربه معنایآتش و چالنیز به معنی جایگاه گود ‌است و گُرچال به معنای جایگاه آتش.

احتمال بر آن است که علت این نامگذاری گرمتر بودن این دشت نسبت به قله‌های پیرامون بوده و چون در گذشته در آنهویجکشت می‌شده و گياهان خودرويي نيز رشد مي‌كرده آن را دشت هويج يا گياه‌چال، ناميده‌اند. هر چند ما هيچ هویجي در آن نيافتيم.

پس از دقايقي پياده‌روي در ميانه‌هاي دشت اطراق كرده و بساط صبحانه را گسترديم.

سكوت و هواي پاك دشت براي آرام سازي تن و روان و انجام ريلكسيشن بسيار مناسب بود كه اگر چه همنوردان از اين نرمش جسمي - روحي سر باز زدند اما تجربه‌اي بس گوارا بود براي من.

تقريبا زمان حركت بود كه دوستانمان به همراه بنر گروه، به ما رسيدند و ساعت 9:55َ همگي به سوي قله به راه افتاديم. پاكوبي با شيب كم را مي‌پيموديم، و ما مراقب كه كفشدوزك‌هاي زيبا را كه به وفور ديده مي‌شدند زير كفش‌هايمان له نكنيم.

هوا صاف بود و ابر چنداني در آسمان نبود و جز چند قرقي، پرنده‌ ديگري در آسمان ديده نمي‌شد البته هواپيماهايي هم در حال عبور بودند كه برخلاف قرقي‌ها، شكار دوربين عكاسان شدند.

پس از يكي دو بار استراحتِ چند دقيقه‌اي، ساعت 11:50َ درحاليكه مسافت زيادي تا قله باقي نمانده بود، چشمهايمان به قله زيباي دماوند كه با تمام شكوهش قد علم كرده بود روشن شد، عكس گروهي با دماوند انداختيم و به سبب وزش باد سرد، سريع ادامه مسير داديم.

در همين زمان بود كه صداي اذان را از گوشي‌ همراه همنوردان مي‌شنيديم و بالاخره ساعت 12:00َ به ياري خدا، پس از طي 6.400 متر راه، با سرعت متوسط 42/1 كيلومتر بر ساعت شادمان و با نشاط بر فراز قلة 3100 متري پرسون كه البته با GPSجناب حيدري 3154 متر برآورد شده بود پاي نهاديم. اندكي استراحت كرديم و آماده خواندن نماز شديم ليكن از آنجا كه قله، مساحت كمي در حدود 20 متر مربع داشت و جز يك فضاي يكي دو متري جاي صاف ديگري نبود، امكان خواندن نماز جماعت را نداشتيم لذا همنوردان، مَثْنَى وَ فُرَادَى نماز شكسته ظهر و عصر را به جا مي‌آوردند و تا نوبت نماز به ما رسد به عكس گرفتن يا صرف تنقلات مشغول بوديم.

هوا صاف و باد با سرعت كمي وزان بود. از روي قله، دماوند سپيد پوش و سه قله ساكا، آتش‌كوه، ريزان و چند قله‌ ديگر كه نامشان را نمي‌دانستيم و در قسمت شمالي يال‌هايشان برف كمي بود، ديده مي‌شد.

سرپرست برنامه، جناب احمدي توضيحاتي راجع به تخمين مسافت و جهت يابي دادند و ما پس از كمي جنگولك بازي و گرفتن عكس‌هاي تكي و گروهي، پرچم عزيز كشورمان را بر فراز قله به اهتزاز درآورده و با بنر گروه اين لحظه با شكوه را در خاطر دوربين عكاسي، ثبت كرديم.

چند كوهنورد ديگر هم روي قله بودند با آن‌ها خداحافظي كرده و از مسيري غير از مسير صعود، آهنگ بازگشت كرديم.

مسير بازگشت بر خلاف مسير صعود، پاكوب كاملي نداشت و برخي همنوردان كه انتظار فرود از چنين راه سنگلاخي و پر شيبي را نداشتند، هر از چند گاهي به ياد پيشنهاد دهنده اين مسير (جناب واو- ميم) افتاده و به روان پاكش درود فرستاده، برايش دعا و آرزوي خير مي‌كردند.

مسير فرود را از يالي با شيب تقريبا 50 درجه و غير پاكوب، به سمت پائين ادامه مي‌داديم كه صداي برگرديد! برگرديد! به گوشمان رسيد، با درنگي كوتاه مسير را ‌نگريستيم و به نظرمان چندان صعب‌العبور نيامد، با اين حال جناب كشاورز جلوتر رفته تا مسير را بررسي كنند كه اطلاع دادند مشكلي نيست و ادامه دهيد. به حركتمان ادامه داديم و از مسيل پر شيب با احتياط، شادان و خندان پايين مي‌رفتيم.

سر انجام ساعت َ15:40 به دشت هويج وارد شديم، از پايين، شيب يال وحشتناك‌تر به نظر مي‌رسيد و به همين خاطر بود كه كوهنوردان ديگر فرياد مي‌زدند برگرديد. كنار دو سرويس بهداشتي كه يكي در داشت و ديگري نداشت آن‌ها را ديديم، همان كوهنورداني بودند كه روي قله با آن‌ها آشنا شده بوديم و از مسير صعود ما بازگشته و زودتر به دشت رسيده بودند.

لحظاتي بعد، در كنار چشمه آب، اطراق كرده و دور هم مشغول صرف نهار شديم.

ساعت 16:40َ كوله‌بارمان را بسته، راه بازگشت پيش گرفتيم و نهايتا ساعت 17:30َ بود كه پس از 5.900 متر فرود از قله و مجموعا 12.300 متر كوهنوردي، با سرعت متوسط 36/1 كيلومتر بر ساعت به پاي كار رسيديم. جناب ميرهندي و همسرش از ما جدا شدند و ما سوار بر ميني‌بوس، كمي آن‌‌سوتر، در مسجد امام حسن عسكري(س) در روستاي افجه پايين، نماز مغرب و عشاء را به جا آورديم. اهالي آنجا از ما براي شركت در هيئتي كه به مناسبت شهادت حضرت رقيه (س) برگزار مي‌شد و صرف شام دعوت كردند، لكن ما براي آنكه در ترافيك سنگين جاده نمانيم، نتوانستيم دعوتشان را بپذيريم.

به همين خاطر، جا دارد تشكري داشته باشم از مردم محترم افجه پايين، كه به قول نوجوان‌هاي آنجا، برخلاف اسمش، پرچمش بالا است.

ساعت 18:20َ بود كه به سوي تهران راهي شده، حوالي ساعت 19:00َ به تهران رسيديم و بدين ترتيب يك جمعه پر نشاط و پر تحرك ديگر را سپري كرده و از آن خاطره‌اي نيك در ذهن خود ثبت كرديم.

به اميد طلوع جمعه‌‌ مقدس و محتومي كه پشت سر مولايمان، امام زمان (عج) و در ركاب ايشان كوهنوردي كنيم.

 


1برگرفته از آيه 88 سوره مباركه نمل كه با اعجاز علمي، اشاره به حركت لايه‌هاي زمين و ايجاد كوه‌ها و دره‌ها دارد.

2 به دليل خطاي احتمالي GPS، ارتفاع‌ها به صورت تقريبي ثبت شده است.

3 ساعات عنوان شده تقريبي و با يكي دو دقيقه كم يا زياد، رند شده است.

تهیه گزارش : سجاد براتی

گزارش تصویری

3

شروع کوهپیمایی از افجه

3

5

6

7

صرف صبحانه در دشت هویج

8

9

10

11

12

2

نظرات   

 
+1 #1 رضا در تاریخ: یکشنبه 20 فروردين 1396 ، ساعت 09:01 ب ظ
به به عجب برنامه ای بود ... یه هوای خوب ... دوستان خوبتر ... گروه خوب ترتر :-) :lol: :D .....ممنون بابت گزارش بسیار زیبا و دقیق آقا سجاد عزیز ...
سرپرستی آقای احمدی هم که مثل همیشه عالی و عالی بود .... :roll: :roll: :lol: :lol:
نقل قول
 

ارسال نظر

لطفا موازین شرعی و عرفی را در گذاشتن نظراتتان رعایت فرمایید.


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

علاقمندان ساکن تهران برای اطلاع از برنامه های گروه سلام همنورد در تهران می توانند با ارسال نام و نام خانوادگی خود به سامانه پیامکی به شماره ۱۰۰۰۳۳۵۱۶۶۲۷۴۶در لیست اطلاع رسانی گروه اضافه شوند

کلیه حقوق این سایت به گروه سلام همنورد متعلق است| Copyright © 1392 salamhamnavard.com

 

سایت رسمی گروه سلام همنورد